Kulörråd

Kategorier:

- Kontor

Huset är från 1927 med hög takhöjd och hålkärlslist samt lite högre golvsocklar Och vitpigmenterat trägolv. Färgskalan i huset är genomgående ljus kalk, gammal stockholmsvit eller ljus sand. Denna fråga gäller ett rum med två spröjsade fönster i norr respektive väst. Två dörrar, en mot kök och en mot vardagsrum i fil. I rummet finns i ett av hörnen en ockragul och brun mönstrad kakelugn med mässingsluckor och en kalkstenskiva framför på golvet. Rummet ska göras om till bibliotek/kontor. En platsbyggd bokhylla i trä ska byggas utmed norrsidans vägg och runt fönstret. Där ska öven ett skrivbord placeras. Övrig inredning kan bli läsfåtölj samt en preliminär ide är att även ha ett inbyggt sängskåp som ser ut som en garderob/bokhylla utmed ena väggen. Vi vill ge rummet ett lugnt och harmoniskt samt ljust och lätt i tryck med kulör som går fint med kakelugnen. Gärna att snickerier går tin i ton med väggfärgen men något mörkare.

2026-08-10 19:06:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Underbar kakelugn😍

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan

Återkom med ovan så fortsätter vi😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, tack för svar. Bifogar en planritning av BV. Biblioteket är rummet längst bak till vänster mot baksidan av huset. Kakelugnen är ej utritad men är i det innersta hörnet mot köket. Direkt till höger innanför dörren från köket. Köket är Broby från Kvänum och skåpluckor i kulör kalk från Kvänums egna kulörserie. Köksö i Askgrå, se bifogade bilder. Efter biblioteket kommer vi även måla om vardagsrummet som har en vit kakelugn med gulddetaljer.

15/08/2026 12:44:37

Kommentar

Hej, tack för svar. Bifogar en planritning av BV. Biblioteket är rummet längst bak till vänster mot baksidan av huset. Kakelugnen är ej utritad men är i det innersta hörnet mot köket. Direkt till höger innanför dörren från köket. Köket är Broby från Kvänum och skåpluckor i kulör kalk från Kvänums egna kulörserie. Köksö i Askgrå, se bifogade bilder. Efter biblioteket kommer vi även måla om vardagsrummet som har en vit kakelugn med gulddetaljer.

15/08/2026 12:51:20

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Tack. Kika på  10290 SOFT TOUCH till väggarna och  12083 DEVINE eller  20047 BLUSHING PEACH till snickerierna. Alternativt en grönare färgskala med  8303 VIT LJUNG till väggarna och 8222 KRYDDGRÖNT till snickerierna.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfektion.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun