Kategorier:
- Hus
- Garage
- Puts och grundmur
- Staket
- Övrigt
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vi har ett vitt putshus byggt 1947, målat med kalkfärg. Jag vet tyvärr inte kulör/liknande NCS då det är svårbedömt pga gammalt med mycket släpp. Min bedömning är att fönstren är målade vit bomull (s-0502-y), men inte andra vita detaljer, tex är garageport mycket mer kritvit. Så inget är konsekvent valt av tidigare ägare. Inomhus har vi genomgående kört på Bomull på vita detaljer. Huset är utbyggt på 70-talet och de delarna har träpanel, idag mörkt grönbrun. Huset kommer få glaserat brunt lertegel, omges av gårdsgrus med lite rosa ton och har mycket koppardetaljer som är mörkt gröna. (Inte sådär turkost). Intilliggande hus är gult tegel respektive rött tegel. Nu står vi inför att dels måla om husets grund, och även trädetaljer så som träfasad och snickerier. På sikt ska också hela putsfasaden målas om. Jag önskar därför hjälp med färgsättningen som helhet: - husets sockel - träfasaden (på utbyggnader) - snickerier så som träräcke på balkong och blivande fönsterfoder. - lämplig vit kalk-kulör till själva putsfasaden Jag har varit inne på en neutral lugn ”betonglik” beige/grå/brun nyans till sockeln. Provat Slipsten och Shade (och där gillar jag Shade bäst. Upplever slipsten för ljus och för grå). Kan den fungera bra tror du, eller har du annat förslag? Till träfasad + snickerier är jag sugen på något lugnt milt i beigea (eller något ljust beige som drar åt grönt?) toner, där jag är öppen för att ingen av kulörerna behöver vara vit. Jag har kikat på tex Ljus hampa, Natural Beige, Strand osv men tycker det är svårt att välja och veta vad som kan bli bra. Har försökt lusläsa er kulörkarta men det känns som att jag går i cirklar när det är så många olika saker att ta hänsyn till. Tar tacksamt emot hjälp och idéer! Om möjligt gärna snarast för pga omständigheter vi inte kunnat påverka börjar det bli akut om vi ska hinna måla innan säsongen är över. Tack på förhand!
Blev osäker på om alla bilder kom med. Här kommer de igen. Också en bild på trappen med tillhörande provskiva av Shade. Stort tack på förhand!
Hej
Jag ser bara en bild på ett stuprör mot en ljus putsad vägg. Prova gärna att ladda upp dina bilder igen. Det går tyvärr inte att ladda upp PDF-filer men JPG, JPEG, PNG och GIF brukar fungera.
Återkom med detta så fortsätter vi sedan😊
Ajdå, jag försökte två gånger. Kör en tredje nu!
Verkar inte funka. Testar igen!
Provar i mindre format. Hoppas det funkar!
Här kommer de sista bilderna. Hoppas du ser nu! Stort tack på förhand.
Hej igen
Toppen, tack😅
Om dina fönster har färgkoden 0502-Y så måla den putsade fasaden i 1001 EGGVIT. Den lite moderna tillbyggnadens träfasad kan vara i 1141 NATURAL BEIGE. Foder på den nyare delen kan målas i samma kulör som fasaden.
Grundmuren och ev fönster i denna kan då vara i 11130 SHADE, på både gammal och ny del.
Lite osäker på var balkongräcket som ska målas finns? Återkom med detta så hjälper jag dig även med det.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster
och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg. Om du har en kalkputs så rekommenderar jag att du hör med vår Tekniska Support för bästa produkt. Du når dem genom att klicka på pratbubblorna längst ner till höger på jotun.se. så fort de har möjlighet.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
Hej! Tack för svar. Nej, jag tolkar det som att fönster är i S-0507y dvs bomull? Men övriga fasaden är betydligt mer kritvit än så. Fungerar natural beige och Shade även till mer kritvita vita kulörer? Fönsternas kulör är nämligen inte helt given, däremot lär fasaden bli rätt kritvit när den kalkas om. Balkongräcket ska sitta där byggställningen nu står, en kort bit på sidan av huset och en längre på baksidan. Balkongen är liksom uppepå utbyggnaden. Den nyans som balkongräcke blir i tänker jag mig också kan användas på övriga snickerier som finns lite varstans, och ev också runt ytterdörren om vi putsar och målar de tegelstenarna. Tacksam för din hjälp!
Hej igen
Ber om ursäkt. Ser nu att du har S0502-Y på dina fönster. 1001 EGGVIT brukar vara fin även till den men inte vitare än så, alltså ej till kritvitt. 11130 SHADE och 1141 NATURAL BEIGE brukar också fungera men du behöver så klart provmåla för att se hur alla kulörer fungerar tillsamman på ditt hus😊
Om du ska måla om dina fönster så måla dem i samma vita ton som kalkputsen får.
Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Om balkongräcket är på taket till den nyare delen så hade jag målat det i samma kulör som fasaden på den delen.
Provmåla provmåla😊