Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Kontor
Lister/dörrar/fönster : Allt ska målas
Hej! Vi fick så fin hjälp av er med vårt torp - tusen tack! Nu är det dags att måla om i nästa hus. Vi skulle vilja få råd kring färgval för allt, då allt behöver målas om. Vi är ute efter en lättsam sommarkänsla och ombonad mysfaktor med stil. Tänk badhotell :) Nedervåning: Hall, vardagsrum och matplats har en öppen planlösning så vi tänker oss samma färger i alla de rummen. Det är mycket fönster. Vi tänkte en fin vit, matt på tak, fönster, dörrar och lister (som idag är vitlaserade) och sedan en varm, matt grå alt brun på väggarna. (Som passar med ovanvåningen). Man kan nog våga sig på en lite mörkare ton för det är som sagt mycket fönster och valv och dessutom en massa bokhyllor så det blir inte så mycket vägg kvar. Köket ligger i anslutning till vardagsrummet etc med bara ett valv emellan. Här behöver vi måla om köksluckorna och tar gärna emot förslag på färg. Vita luckor med träbänkskiva, kanske? Vi vill behålla kaklet, det har ett svagt mönster i guld/brunt. Det är väldigt lite vägg kvar för alla skåp, men den behöver så klart också målas. Förslag? På bottenvåningen finns också ett sovrum (fotot med grön tapet) och ett kontor (ingen bild) som ska målas om. De ligger båda vid hallen. Förslag? På ovanvåningen är det ett stort allrum med ett brett burspråk med djup fönsterbräda. Vi tänkte att fönster, fönsterbräda etc kunde målas i en duvblå/duvgrå färg, likaså listerna. Kanske även dörrar? En vägg i allrummet ska tapetseras med Josef Franks Eldblomma, antingen grå eller blå. Tak och väggar tänkte vi måla vita, samma vita som på nedervåningen. Det finns också ett sovrum (foto) och ett kontor på ovanvåningen, som ansluter till allrummet, och som också ska målas om. Förslag? Och vad gör vi med trappan som förbinder våningarna? Vi kommer nog att behålla en hel del av möblerna, och golven rör vi inte just nu, men textiler, mattor etc kan ju bytas ut vartefter. Du behöver med andra ord inte ta hänsyn till den ljusgröna färgen som återkommer lite överallt :) Tack för hjälpen!
Sovrum nere (grön tapet) samt foton från ovanvåningen.
Tapet till en vägg på ovanvåningen: https://www.svenskttenn.com/se/sv/sortiment/tapeter/monstrade-tapeter/tapet-eldblomman/107945/ Eller https://www.svenskttenn.com/se/sv/sortiment/tapeter/monstrade-tapeter/tapet-eldblomman/107947/
Hej igen
Tack för glada tillrop😍Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)
Härligt! Bifogar planlösning.
Hej igen
Tack, toppen. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på 1622 REFLEKTION till väggarna och 12077 SHEER GREY till köksluckorna. Alternativt 1376 FROSTRÖK till väggarna och 10341 KALK till köksluckorna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i 9918 KLASSISK VIT.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum😊
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfektion.
Välkommen tillbaka😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak