Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : NCS S0500-N (lister, dörrar, fönster, tak)
Hej! VI bygger ett nytt hus och ska välja färg på samtliga innerväggar. Jag önskar framför allt rådgivning om lämplig kulör i våra sällskapsytor (kök, vardagsrum, hall och tvättstuga) som ansluter till varandra. Jag tänker att det ska vara samma kulör för att det ska kännas enhetligt Jag önskar någon neutral beige färg. Våra lister, dörrar, fönster och tak är vita i färgkod NCS 5000-N. Köksinredningen är i NCS 2005-Y20 (beige från HTH kök). Golvet är ett ljust trägolv (Kährs nouveau blonde) som jag upplever har ett varm något gul ton. Trägolvet finns i kök och vardagsrum men hall och tvättstuga har klinkers i kalkstensmaterial i beige ton (inte bestämt exakt än). Bänkskivan planerar vi i varmvit med lite gula/varma inslag i stenen. Vi kommer framför allt inreda garderober i hallen och t.ex. Köksbord i ljust trä (tänkt denna färg från ikea möber: https://www.ikea.com/se/sv/p/stockholm-2025-sideboard-ekfaner-10586604/). Jag söker en väggfärg som upplevs neutral, minimalistisk i "japandi-stil" och inte är för gul eller går för nära in i våra köksskåp så att allt känns som samma färg. Jag har funderat på om froströk skulle vara ett bra alternativ? Andra förslag? Kokos upplevde jag som lite gul (?) Samtidigt vill jag såklart ha värme i huset och inte för vitt. Bifogar bilder på vår inspiration och även vår planlösning för att förstå hur alla rum går ihop. De sista bilderna är från en mässa och har färgen "Batisti" från Tikkurila (1302-Y19R som jag åtminstone uppskattade på mässan, men då har de kök i trä). Jag tar också gärna emot förslag på neutrala kulörer som kan passa i våra 5 sovrum, hade vara roligt med något annat än ljus neutral beige, kanske något mörkare beige eller helt annat färg, t.ex. grön men som ändå går ihop med färgskalorna.
Kompleeterande inspirationbilder som inte kom med:
Hej
Kika på 1376 FROSTRÖK, 0486 SILKE eller 1275 MILD till väggarna i de allmänna utrymmena.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, bänkskiva, golv, angränsande rum mm. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer så hjälper jag dig gärna vidare med övriga rum inkl tvättstugan.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfektion.
Lycka till och välkommen tillbaka så fortsätter vi med övriga rum😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vacker, matt och robust
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Tack för din hjälp. Vi har nog landat i att froströk känns mer rätt, mild kändes snäppet för gul i förhållande till att listerna och dörrarna är väldigt vita (om än vi egentligen gillar mild mer när man tittar på det isolerat) Skulle gärna vilja ha hjälp med tvättstuga och sovrum som näst. Vi har övervägt att vara lite tråkiga och välja t.ex. jotun sand, tudor eller machiato som bara blir mörkare beige till sovrummet (eller annat liknande). Vi hade dock egentligen uppskattat förslag på något mer livfullt och har även övervägt t.ex. kilim, biri eller hazelnut beige. När det kommer till tvättstuga är det helt stilla i inspirationen. Skåpet i tvättstugan kommer vara NCS 2004-Y20R (samma sok kök) men här är golvet i klinker med kalksten d.v.s en ljus varm beige/vit och inte trägolv som i köket). Huvudsaken är att det ska kännas som en helhet i hela huset och inte plötsligt gå till väldigt kall eller skarp färg så att det blir ett stilbrott. Bifogar planlösning. (Kök, vardagsrum, hall och allrum uppe blir alltså samma färg, froströk)
Hej igen
Tack. Om kök, v-rum, hall och allrum målas i 1376 FROSTRÖK så kika på 1016 BLEK SAND, 1141 NATURAL BEIGE, 1233 MOHAIR, 10580 SOFT SKIN, 2024 SENSES, 0290 BIRI, 8222 KRYDDGRÖNT, 2993 KILIM eller 2951 SOPHISTICATED RED till sovrum och tvättstugan.
Provmåla igen.
Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊😊
Vackra, matta våtrumsväggar