Färgpalett nedervåning

Kategorier:

- Vardagsrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Bomull

Hej! Vi ska renovera våra fönster och passar samtidigt på att måla om flera rum på nedervåningen. För att undvika att välja kulörer rum för rum vill jag gärna börja med att ta fram en genomtänkt färgpalett för hela huset. Vårt hus är en kaptensbostad som byggdes om i slutet av 1920-talet. Jag söker ett elegant, klassiskt och ombonat uttryck, men samtidigt något som känns modernt. Jag vill inte ha vita snickerier, utan är framför allt intresserad av en varm beige/greige färgskala - men vill gärna ha hjälp att använda den på ett sätt som ger variation och inte känns tråkigt eller för enhetligt. Är även öppen för förslag för andra kulörer! De första rummen vi ska måla är hallen och matsalen, därefter vardagsrummet. Matsalen ligger i direkt anslutning till köket genom en stor portal. Matsal, vardagsrum och bibliotek ligger i fil, och matsalen och biblioteket är också sammanbundna genom en stor portal. Övriga rum har vanliga dörröppningar. Jag har testat Jotun Space och tycker mycket om den, så den är en kulör jag är nyfiken på. Vi har även Jotun Kalk i hallen uppe och nere, som fungerar väldigt fint hos oss, särskilt i norrljus. Däremot vill jag inte bygga paletten kring Kalk med röd underton. I köket målade vi panelen i Jotun Sans, men upplevde den som för gul. Jag vill därför ha en varm färgskala, men undvika att den blir för gul. Köksluckorna är målade i Gammel Antik. Vår ytterdörr kommer att målas i NCS 5010-G70Y, vilket jag också gärna vill att paletten tar hänsyn till. Jag är dessutom lite nyfiken på att använda exempelvis Minty Breeze i något tak, men vill ha hjälp att avgöra hur man kan få in en sådan färg utan att det blir för mycket. Vill samtidigt ha en tidlös look så frågan är om det är rätt? På sikt kommer vi även att bygga en veranda längs hela husets baksida och ett uterum i förlängningen av vardagsrummet. Jag vill därför gärna att färgsättningen fungerar som en helhet även med dessa delar. Det jag framför allt önskar hjälp med är en sammanhållen palett med konkreta Jotun-kulörer och förslag på hur de kan fördelas mellan rum, panel, snickerier och eventuellt tak – med hänsyn till rummens ljus och hur de hänger ihop. Alla rum har panel och trägolv, hallen ska strax byggas om och få panel och gammalt trägolv ska tas fram under plastmatta. Jag bifogar bilder och underlag på huset och rummen. Tack på förhand! Vänliga hälsningar, Sofia

2026-08-17 14:20:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Bifogar en egenmålad planlösning. Köksluckor är målad i gul antik. Vi håller på att renovera fönstren i köket så det är lite mörkare på bilderna än normalt pga plasten som sitter för det ena fönstret. :) Vi ska även renovera vår pyttelilla gäst wc under trappen. Vill göra den rätt dramatisk och tar gärna emot tips på passande kulörer på väggar, panel och dörr. Med Vänliga Hälsningar Sofia

18/08/2026 17:33:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen😊Lite osäker. Kommer ni att måla om den angränsande hallen?  10341 KALK har som du säger en rödare underton och fungerar mindre bra med andra neutrala toner som fungerar mot gult.  10341 KALK blir även bättre om man har en vitare vit ton på det som är vitt. Förtydliga gärna angående hallen så hjälper jag dig vidare sedan😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Yes, kalk ska bort så vi får en genomgående palett i hela huset. :)

19/08/2026 11:48:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. Vi tar det från början😊Börja med att hitta en färgskala till väggar och snickerier som fungerar med köksluckorna. 

Du behöver ha en något varmare (gulare) underton i desssa kulörer för att det ska fungera med köksluckorna. Om du upplever att  1875 SANS blir för gul så kika på den något gråare  1931 KOKOS med  10678 SPACE eller  12308 UNBLEACHED till snickerierna. Om du väljer en gråare ton så finns det en risk att den gråare kulörer ser lite kallare ut än den egentligen är mot det gula. Måla det som eventuellt ska vara vitt, tex tak och fönster, i  1624 LÄTTHET.

Jag ser att du har provmålat en del men om du vill beskriva hur du upplever Kokos mot dina köksluckor i  1392 GUL ANTIK, så ska jag försöka hjälpa dig😊

Provmåla igen och återkom gärna med hur du upplevde kulörerna mot luckorna.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Nu svarade jag sig lite otydligt. Så för att tydliggöra så är köksväggarna redan målade i själ och pärlsponten i sans (helmatt). Köksluckorna i gul antik som sagt. Det blev väldigt fint nu när jag bott in mig lite, och tack vare att jag gick över från halvblank sans till helmatt sans. Innan upplevde jag kulören sans för gul. Upplevde även själ lite grön i början men den har växt på mig och nu gillar jag rummet väldigt mycket. Så nu är frågan hur jag ska måla i matsalen som ligger som en förlängning av köket samt hallen och resten av huset då. Vackra kulörer, men inväntar ditt svar om vad du tänker när du läst min återkoppling. :)

20/08/2026 14:01:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack för förtydligande och så bra att det tillslut kändes bra med  1625 SJÄL och  1875 SANS. Då lämnar vi köket😉

Kika på färgskalan  12308 UNBLEACHED,  12300 HAZELNUT BEIGE och  12292 CARAMEL BROWN som är mer neutrala men ändå varma i tonen, till matsalen och hallen. Provmåla dessa och jämför med kulörerna i köket. 

Vill du ha en aningens gråare färgskala så kik i stället på  10678 SPACE,  1141 NATURAL BEIGE och  1939 SANDBEIGE till matsal och hall.

Provmåla igen😉

Återkom sedan med hur du upplevde dem så fortsätter vi med övriga rum och snickerier😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Herregud som jag velar! Tycker om båda paletterna till köket så vet inte hur jag ska göra och vad som är mest passande för huset. Några råd kring hur man ska tänka? 😅 I hallen har jag det svårare. Tycker kokos och unbleached är en fin kombo i hallen nere men jag är rädd att kokos blir för ljus, själ blir för grön i övre hallen utan panel och space för grå. Tycker inte unbleached blir helt hundra mot hazelnut beige till skillnad från kombon med själ som är superfin. Så svårt när det är mörkare nere och väldigt ljus uppe. Några andra förslag?

04/09/2026 16:26:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det brukar vara lättast att utgå ifrån köket. Därför rekommenderar jag att du bestämmer kulör på luckor och väggar först, som blir fina ihop med golv mm i ditt ljus.

Ett alternativ till köket. Kika på  12313 SOFT DUNES till släta väggar ovan panelen och  1303 OBSERVE till panelen.

Provmåla igen😉


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun