Kategorier:
- Hus
- Övrigt
Grundmur och tak :
Hej! Vi gör om vår fasad så att den nu blir slät stående träpanel i kulör Motsvarande NCS kulör: 8801-R93B Närmaste NCS Standardkulör: S 9000-N Foder runt fönster kommer ha samma färg. Vi har rött tegeltak och kommer på sikt ha ett svart entretak med sedum på. Vi har en naturnära tomt och försöker nu välja färg på ytterdörren. Vi väljer mellan ockragul eller en röd färg som fungerar ihop med tegeltaket. Det är gråaktig stentrappa utanför. Tacksam förslag på gula och röda nyanser som kan fungera och som vi kan provmåla med.
Hej
Har ni redan målat huset. 8801-R93B är en svart kulör med ett lite blått dra. Om man adderar gul dörr så kan man uppleva att fasaden drar mot svartblå.
Kika i stället på en kallar röd ton tex 2279 CAPUT MORTUM, 2746 MÖRK RUBIN eller 2006 HUSMANSRÖD.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster
och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge