Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Stockholmsvit
Jag behöver råd om vilken färg jag ska välja på köksluckor, ska måla om ett befintligt kök. På väggarna har jag en tapet från Sandbergs, Sam Honey. Den ljusa gula färgen i tapeten är NCS S5050-Y40R. Jag tänker gråa luckor och har testa en massa nyanser. Är nu inne på washed linen men funderar om det blir för tamt. Ska också måla kaklet och funderar på den ljus gula färgen i tapeten, koden ovan. Har ni något råd att ge?
Hej
Kika på 1140 SAND, 1623 MARRAKESH, 12118 HUMMUS eller 12084 DUSKY PEACH, 12125 IMPRESSION eller 1930 LOUNGE till köksluckorna.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
https://www.jotun.com/se-se/decorative/help-and-advice/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack för bra råd! Har nu testat och det blir Marrakesh. Tar gärna emot några tips om färg på kaklet som jag ska måla om. Kan den gula färgen i tapeten S5050-Y40R vara ett alternativ eller ska man välja något vitare?
Hej igen
Jag tror att du kommer att uppleva det lite för kulört med S5050-Y40R på kaklet. Kika i stället på 1519 VANILJ till kaklet om du vill att det ska vara lite ljusare.
Provmåla igen. På kakel ovanför diskbänk är det viktigt att rengöra noga innan målning, använd JOTUN Special Rengöring gulnat trä för att säkra att det blir riktigt rent.
Grunda sedan med JOTUN Superhäft grundning och avsluta med 2 strykningar LADY Supreme Finish.
Lycka till😊