Färgval

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Lister gammaldags vit. Golv svart plastmatta som ser ut som sten

Vill ha en gul färg i vår lilla hall i vårt hus från början av 1900-talet. Vill att den ska kännas varm, ombonad och klassisk. Gärna nyans av ockra i färgen och inte ”för gul”. Ska Kombineras med beige gardin och dörrmatta.

2026-08-19 14:28:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Har du en bild på din matta i hallen så vore det toppen? Det går tyvärr inte att ladda upp PDF-filer men JPG, JPEG, PNG och GIF brukar fungera.

Återkom så fortsätter vi😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Här ser du golvet.

21/08/2026 12:13:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag ser tyvärr inte din bild. Vi försöker utan.

Kika på  1536 BURNT OCHRE,  11220 OCHRE CLAY,  10001 DIJON YELLOW,  10428 MASALA eller  1632 ROCK SUGAR.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun