Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Inga. Tak vitt.
Jag önskar färgförslag till vägg som ska målas i både matsal och i köket. Ev. också i taket i köket. Färgen idag, Vågskum från Alcro känns platt och köket känns kallt. Jag gillar när det är lite dramatiskt men också kontrast. Köket är målat I Wisdom med svart detaljer och köksskiva. Funderar på att slipa ner skivorna och olja in till mörk träslag istället för att få in värme. Jag har funderat på Humble yellow på väggarna men också en bruten vit men tar gärna emot andra förslag att kunna binda ihop rummen. Kök och matplats har mycket sol på em och kväll.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen. Det hjälper mig att se hur rummen hänger ihop.
Återkom med denna så fortsätter vi sedan😊
Hej! Vad kul! Här kommer en planritning. Det är alltså väggarna i matrummet och köket som ska målas om. Valvet mellan matrummet och vardagsrummet är målat i Jotun Bordeaux. Vardagsrummet i Alcros Lin. Hallen och ovanvåning är målade i Jotons Kalk som vi målade när vi flyttade in i huset för 3 år sedan för att fräscha upp väggarna. Planen är att även måla om i hallen men vi kämpar även där med vilken kulör och hur man gör när man har en trappa och färgen följer med upp på ovanvåningen. Det Marrockanska golvet är lite speciellt med grålila och beigegula toner. Dörr och byrå är i teak, trappan i svart och gulnat trä. Tanken var att måla tvådelat med Jotuns Slate lavender Minerals med Jotun Naturlig svart nedtill. Projektet avslutades då vi inte visste hur man skulle göra vid en öppen trappa. Skulle linjen följa trappan så hela väggen under trappen målades svart och hur skulle det då bli i mötet under trappan med en helmålad vägg och en målad halva svart. Vi var inte heller helt säkra med svart till golvet och grått har vi lite tröttnat på. Nu blev det många fler frågor och ni behöver så klart inte svara på alla. Ni kanske får en bild vad vi gillar. Mvh, Malin Mvh, Malin
Hej
Kika på 11173 HUMBLE YELLOW, 8281 PALE LINDEN, 2782 DECO PINK eller 8284 OLIVE.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Lycka till😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust