Kulörval vid köksrenovering

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Silke eller froströk

Hej, Vi skall byta vårt kök och har beställt en ostronbeige lucka från Ballingslöv i NCS 2005-y2or glanstal 35 Vi funderar på att måla tak och väggar i en enhetlig färg, alternativt en vit takfärg och funderar på Silke eller froströk. Hur tror ni att det skulle matcha luckan? Golvet kommer vara ett härdat trägolv från Bjelin i powder white infärgning. MVH Håkan Nässén

2026-08-23 19:37:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Lite osäker på din fråga. Har du möjlighet att förtydliga om alla dina fönster, dörrar och lister är målade i  0486 SILKE eller  1376 FROSTRÖK? Eller om de kanske är målade i  1001 EGGVIT,  1453 BOMULL eller  9918 KLASSISK VIT? Det påverkar vad som blir fint.

Återkom med detta så fortsätter vi sedan😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Förlåt att jag var otydlig. Köket kommer renoveras, så det blir nya lister, väggar och tak. Funderar på att måla lister och fönsterbrädor i samma kulör som vägg och tak. Alternativt snickerier i vitt.

24/08/2026 18:56:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om dina köksluckor kommer att vara i S2005-Y20R så kika på  1376 FROSTRÖK eller  0486 SILKE. De brukar fungera med luckan men du behöver så klart provmåla för att se hur de upplevs med luckorna i din miljö.

 0486 SILKE och  1376 FROSTRÖK blir finast om man har vitare vita fönster, dörrar och lister så måla därför alla tak, alla fönster, dörrar och lister i  9918 KLASSISK VIT.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun