Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : 1624 Lätthet
Hej! jag ska måla kombinerat vardagsrum och kök och ett angränsande master bedroom endast i färgen 1624 Lätthet. På väggar, tak och snickerier. Vilka olika glanstal eller vilken av era färger ska jag be att målaren beställer? Jag målade en lägenhet tidigare med era färger och då valde man: Väggar: Glanstal 5 (matt) Tak: Glanstal 2 (helmatt) Snickerier: Glanstal 40 (halvblank) Det är en lägenhet i fjällmiljö, lite mörk, solen kommer in först vid 14-tiden. I köket blir det mörka träluckor från Ballingslöv i färgen Ek Mocca. Lite ljusare trägolv. Ser fram emot er återkoppling! Tack så länge, Emelie
Hej
Vilken glans man väljer är egentligen en smaksak. Här och även i bifogade produktlänkar kan du läsa lite om de olika produkterna och egenskaper hos dessa.
Provmåla gärna kulören på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.
LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.
För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.
När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Släta tak målas med LADY Perfection.
För bästa råd om produkter måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.
Lycka till och välkommen tillbaka😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak