Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : vi har vita fönster, svart takskägg, svart glansigt tak.
Vi vill byta färg på vårt hus, vi har haft vitt hus sedan vi köpte det 2012 och vi tycker att det är bländande på sommaren och smutsigt resten av året. Vi har bestämt oss för att måla huset grått. Vi är känsliga för gråa färger med för mycket gult i.
Hej
Kommer ni även att måla alla fönster, dörrar och ev garageport? Om inte, vilken färgkod har dessa detaljer? Det påverkar vad som blir fint.
Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Återkom med ovan så hjälper jag dig gärna vidare sedan😊😊
Hej, det är standardfärg på fönsterna och det är S 0502-Y. Vi kommer inte måla om fönster men vi kommer att sätta fönsterbläck som man för någon märklig anledning inte satt dit från början. Även garaget kommer att målas i samma kulör som huset är det tänkt. Mvh Anna
Hej
Kika på 1024 TIDLÖS, 1069 VILLAGRÅ eller 1391 LJUS ANTIKGRÅ till fasaden.
Måla grundmuren i 1973 ANTIKGRÅ eller 11129 SMOKY GREY.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊😊
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*