Kulörval i lägenheten vi totalrenoverar

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Lätthet?

Hej! Vi håller på att totalrenovera vår nya lägenhet. Den är funkis från 1967 och ca 2,50 i tak. På golvet är det svagt vitpigmenterad ekparkett i hela lägenheten. Köksinredningen har luckor i lysbrun ek på bänkskåp och vitrinskåp och högskåpen är målade i s1502-Y50R. Östljus. Vilken färg borde vi ha på väggarna? Köket övergår i vardagsrum och matplats i ett stort rum, här finns skjutdörrar som troligtvis står öppna för det mesta. Här tänker vi Jotun Space. Det är stora fönster mot väster, men matplatsen ligger runt ett hörn och blir lite mörkare. Tror du Space blir bra? Annars har vi kikat på Pearl Beige också som är lite ljusare. Från vardagsrummet ser man också ett barnrum när dörren är öppen. Fönster mot väst. Här önskas det Jotun Pink Ambience, men funderar på om den blir för kraftig? Annars tänker vi typ s1505-y40r om det finns någon kulör runt där? I vuxen sovrummet som har fönster mot väst vet vi inte vad som blir bra, då vi har en ljus blågrå säng och gulbeiga gardiner. Har du något förslag på en ljus kulör som skulle passa? Vi har två sovrum till där vi inte vet vad vi ska ha. Det ena är et barnrum där önskan är gult och det andra är gästrum och kontor. Här tänker vi kanske grönt? På snickerier tror vi det skulle passa med lätthet, håller du med om det? Vill gärna ha samma färg i hela lägenheten. Tusen tack för input!!

2026-09-03 14:42:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

S1502-Y50R har en ganska röd underton och kan upplevas lite grårosa ihop med ek och andra varmare ytor. Kan du  tänka dig att måla om dessa luckor?

Om inte, så kika på LADY 2104 Teblomma,  10579 COMPLEXION eller  2228 VISION till väggarna. Måla alla tak, alla fönster, dörrar och lister i  9918 KLASSISK VIT.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Välkommen tillbaka för vidare hjälp😊😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Färgen på luckorna är rekommenderade av köksdesignaren för att passa med den mörkare eken, så vi går nog för det. Vi kollar på dina förslag då! Kommer dessa passa med Space i vardagsrummet då? Och tycker du överhuvudtaget Space är en passande kulör? Tack!

07/09/2026 15:06:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 10678 SPACE blir mindre bra ihop med köksluckorna i S1505-Y50R. Du behöver ha en rödare ton i väggkulören.

Hur upplevde du de kulörer jag tipsade om mot luckor och bänkskivor?

Obs att köksluckorna och de kulörer jag tipsade om blir bäst ihop med fönster, dörrar och lister i  9918 KLASSISK VIT!!

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun