Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Blek Sand, 0500-N
Ska välja en kulör till sovrum i norrläge. Rummen ör 11,5 kvm. Taket målat i 0500-N men skulle kunna målas in i väggkulören. Kulör i rum utanför (större delen av huset) ska vara Kokos med foder, golvlister och dörrar i Blek Sand. Dörrarna in till sovrummet kommer att vara Blek Sand och helst fortsätter vi med det in i dessa sovrum. Så önskar tips på väggkulör i mjukt, ljust beige eller bruten vit som inte blir för kall. Även kokos upplevs lite kall i detta rum…. Vi älskar Soft Dunes och har också spanat på Vanilj. Andra förslag?
Hej
1931 KOKOS blir ofta bättre ihop med en varmare vit ton på snickerier. Om man har en vitare vit som S0500-N så brukar den upplevas mer gul.
Kan ni tänka er en annan liknande kulör till de allmänna utrymmena?
Kika i så fall på 1275 MILD eller 0486 SILKE till väggarna i kök/v-rum/hall med snickerier i 1016 BLEK SAND.
Kika sedan på 11363 NOSTALGIC WHISPER eller 12313 SOFT DUNES till sovrummet.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, snickerier, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.
LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.
För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.
När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Släta tak målas med LADY Perfection.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak