Kulör till panel

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Vitt

Hej! Jag ska sätta upp en tapet som heter Borosan bas Kim 38703. Denna tapet ska vara på tre väggar sedan ska vi ha träpanel på den fjärde väggen bakom soffan. Jag önskar därför tips på vilken kulör som skulle kunna passa till denna tapet. Med vänlig hälsning, Rebecka

2026-09-07 14:29:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  8302 LAGERTRÄD,  8281 PALE LINDEN,  4894 OCEAN AIR eller  5200 DUSKY BLUE.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Tack för tips. Vi hade dock tänkt en grå färg då tapeten är grå, har du några förslag på det? Med vänlig hälsning, Rebecka

09/09/2026 16:17:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  9924 LARVIKITT,  1877 VALLMOFRÖ eller  1032 GRÅ HARMONI. Det är svårt att hitta exakt rätt grå ton till tapeten och därför kan det vara bra att välja en mörkare grå ton. Då skapar man lite kontrast och då blir det inte lika viktigt med exakt rätt ton.

Provmåla igen😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun