Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Tak, vit, lister ek, fönster någon typ av vit
Vi vill ha hjälp med kulör på köksluckor samt väggar i kök, matrum och hall som är alla öppen planlösning. Vi ska göra en lightrenovering av vårt kök pga en vattenskada. Vi har en box runt högskåpen som vi ska ta bort i samband med takbytet. Vi tänkte istället ha skåp hela vägen upp i ljus ek eller ask. Resten av skåpen vill vi måla i en greige kulör med svarta handtag. Vi har svartgrå bänkskiva, vitvaror stålfärg och svart. I vardagsrummet som är i anslutning har vi Jotun sand. På väggarna ska det vara en ganska ljus kulör. Jag vill inte ha lika beige kulör som sand, gillar lite smutsiga kulörer, får inte bli för gult.
Nedre bilden är vi från köksön. Velae lite om vi ska ha alla luckor i gedigen pga det kan bli för mycket olika träfärgen så golvet är mer gult ek
Hej
Om ni har en varmare vit ton på era fönster, dörrar och lister i bostaden, så kika på 1024 TIDLÖS till väggarna och 10679 WASHED LINEN eller 0394 VARMGRÅ till köksluckorna.
Om ni i stället har en mer kritvit vit ton på fönster, dörrar och lister i bosdaden så kika på 1928 SOMMARSNÖ till väggarna och 0553 ASCOTT eller 1352 FORM till köksluckorna. Alternativt 1622 REFLEKTION till väggarna och 12077 SHEER GREY eller 12078 COMFORT GREY till köksluckorna.
Ljusa kulörer är lite extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, snickerier, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.
LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.
För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.
När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Släta tak målas med LADY Perfection.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊😊😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak