Välja vilken färg jag ska använda i rummen

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Dörrar Tudor, tak tudor fönster klassiks vit. Köksluckor Kalkgrå.

Vi total renoverar en lägenhet, på väggar och tak har jag valt Tudor och till kökluckorna Kalkgrå. Snickerier i Klassisk vit. På gäst toa och toa/tvättstuga kommer det att vara halvt kalkat och halvt målat Tudor. Lägenheten har öppen planlösning hall/ kök/matplats och vardagsrum. Vilken typ av Lady väggfärg ska jag välja? Jag tänker Lady Perfection i tak, Lady Supreme finish halvblank till snickeri. I de två sovrummen Lady Pure Colour kanske? Vilken typ av färg på köksluckor? Garderobsdörrar? Toaletter? openplan hall/kök/matplats och vardagsrum? Lady Iconic?

2026-09-16 15:40:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

https://www.jotun.com/se-se/decorative/help-and-advice/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack Annika. Efter att jag målat en provburk Kalkgrå blev jag rädd att den drar åt lila/rosa hållet mot Tudor. Har du några andra förslag på en grå till köksluckorna? Just nu tänker jag: Tudor genomgående i lägenheten: Väggar: Lady Iconic (stämmer det att den har glans 03?) Tak: Lady Perfection (glans 02) Fönsterkarmar: LADY Supreme Finish Klassisk vit (glans 15) Fabriksbeställda karmlösa lackade dörrar i halvblank (glans 30) Fabriksbeställda släta köksluckor lackade i (glans 20) Badrum och tvättstuga/badrum: LADY Aqua Matt (glans 05) halva kakel/halva målat Om jag väljer den monokroma locken har jag ringat in rätt färg och glans for optimal finish? Vi är en familj med utflyttade barn och två hundar. Jag har läst att matt färg kan vara svår eftersom allt fastnar och syns därför vill jag välja rätt. För just open plan hall/kök/vardagsrum/sovrum väljer jag mellan Lady New Era & Lady Iconic. Lägenheten är penthouse med väldigt mycket ljusinsläpp och flera fönster och 2 terrasser. Det är så svårt, jag verkligen uppskattar din expertise. Med vänlig hälsning, Lisa

18/09/2026 10:30:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om vi börjar med det som är vitt, alltså tak, fönster, dörrar och lister, så är det finaste om allt som ska vara vitt, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Så, om du beställer nya dörrar så behöver de vara i S0500-N om ni har  9918 KLASSISK VIT i tak och på fönster och lister.

Köksluckor.  0552 TUDOR har en viss rödhet i undertonen och du behöver därför fortsätt med en kulör på köksluckorna som har ungefär samma rödhet, för att det ska upplevas harmoniskt. Hur upplever du  0552 TUDOR i din miljö?


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack Annika, vår hantverkare har föreslagit att måla taket också i Tudor istället för vitt. Hur brukar det fungera? Det enda som jag tänkte måla vitt är snickeri runt fönster. Jag är väldigt nöjd med Tudor som färgval.

19/09/2026 12:16:31

Kommentar

Jag funderar nu på comfort på köksluckorna. Är det ett bra val? Vilken glans skulle du rekommendera? Samt vilken glans skulle du rekommendera på innerdörrar som ska lackas i Tudor

19/09/2026 16:20:44

Kommentar

Jag har fokuserat fel - jag behöver utgå från mina vitvaror Miele Pearlbeige. Vilken färg på köksluckor rekommenderas? Jag tänker måla samma färg i kök och på väggarna? Blir det för mycket att måla taket i den färg jag väljer? Mvh Lisa

20/09/2026 23:45:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag tycker att det låter läckert att måla samma kulör i taket som du väljer till väggarna men  0552 TUDOR blir bäst om du har en kritvit vit ton på alla som eventuellt ska vara vitt tex fönster, dörrar och lister. Ihop med en varmare vit ton på någon av dessa detaljer så brukar Tudor dra mot grårosalila.

vilken färgkod har Mile Pealrbeige?

Återkom så fortsätter vi sedan😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun