Vi håller på att bygga hus och våra köksluckor har färgen S 6010-G30Y och jag undrar vilken färg som skulle passa på väggarna. Det är öppet mellan kök, matplats och vardagsrum med mycket fönster och högt i tak. Golvet är ganska mörkt laminatgolv.

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

vi har inte målat eller tapetserat något ännu.

2026-09-16 19:32:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra.

Välkommen tillbaka så fortsätter vi😊



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Här kommer en ritning och en bild på hur köket se ut, fast med den färgen jag skrev. Agneta

17/09/2026 17:37:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Om dina fönster, dörrar och lister har en varmare vit ton så kika på  1024 TIDLÖS,  1832 SKANDINAVISKT LJUS eller  11364 CENTURY WHITE till väggarna i kök/v-rum.

Om dina fönster, dörrar och lister i stället har en mer kritvit vit ton så kika på  1376 FROSTRÖK,  0486 SILKE eller  1928 SOMMARSNÖ.

Ljusa kulörer är lite extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. 

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför gärna med köksluckor, bänkskivor, golv, angränsande rum mm. Återkom med hur du upplvde dessa kulörer och vilken vit ton dina vita detaljer har så hjälper jag dig vidare med övriga rum.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Välkommen tillbaka😊😊😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun