Kategorier:
- Vardagsrum
- Kontor
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Vit
Ska flytta in i 4a rummare, sekelskifteslägenhet. Tak, socklar och snickerier är vitmålade. Önskar förslag utifrån att vardagsrummet ska vara ljus/varm beige, matrummet åt det gula hållet och ett gästrum/arbetsrum i fil?
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)
Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan😊😊
Hej, förstår att informationen du fick var knapphändig! Lägger upp några fler foton inkl planritning. Har tyvärr ingen färgkod på köket men det är väldigt vitt! Hälsningar Annika
Hej igen
Tack. Supercharmig lägenhet😍
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum.
Kika på 12313 SOFT DUNES, 1519 VANILJ eller 11363 NOSTALGIC WHISPER till väggarna i kök och v-rum.
Ljusare kulörer är lite extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, inklusive köksluckor och bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer samt vilken vit ton du har på alla vita detaljer, så hjälper jag dig gärna vidare med övriga rum. Vad gillar du mer för färger?
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.
LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.
För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.
När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Släta tak målas med LADY Perfection.
Välkommen tillbaka😊😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vacker, matt och robust.
Helmatt elegans - vår mest robusta färg.
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak