Färgval till totalrenovering av övervåning

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : 0502-Y

Jag är i slag med att totalrenovera en villa byggd under sent 40-tal, och börjar i detta nu med övervåningen. Se skissen som grovt visar rum samt fönster (blåmarkerade) på en kartbild med norr uppåt. Golvet är tänkt att bli DalaFloda Hardpine Sand (se bild) och kommer användas i hela byggnaden, med listverk, tak, och dörrar i färgen 0502-Y. Övervåningen består av ett stort T-format allrum med en braskamin i gjutjärn och tillhörande murstock i mitten. Tanken är att även murstocken ska målas i samma färg som resten av rummet, men öppen för idéer. I anslutning till allrummet finns ett sovrum med två kattvindar som kommer agera walk-in-garderober. Där finns även ett gästsovrum, en förvaringsyta samt en toalett, alla tre även där i kattvindar. Jag gillar neutrala, ganska ljusa färger men är väldigt öppen för förslag, som gärna får vara en modern tagning av hur detta gjordes på sent 40-tal för att vara trogen huset. De enda tankarna hittills har varit S1005-B50G för sovrummet, S1015-Y20R för gästsovrummet, och något i stil med S1005-G50Y för resterande garderober/förvaringsrum. Jag gillar dock tanken på en blå färg i sovrummet. Skulle jag kunna få hjälp med att få till en bra färgsättning på alla dessa rum? Stort tack på förhand!

2026-09-20 19:20:50

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Kika på  1832 SKANDINAVISKT LJUS,  12313 SOFT DUNES eller  1519 VANILJ till väggar och murstock i allrum. 

Sovrummet kan vara i  6351 TENDER GREEN eller  4894 OCEAN AIR. S1005-B50G blir bättre om man har en mer kritvit vit ton på snickerier.

Gästrum kan vara i  1303 OBSERVE,  11213 DELICATE YELLOW eller  1966 TEAL BEIGE

Wic och förvaringsrum kan vara i  8281 PALE LINDEN.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. 

Jämför med angränsande rum, inklusive eventuella köksluckor och bänksskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun