Val av färg hall & arbetsrum

Kategorier:

- Hall

- Kontor

Hej, Vi har precis flyttat in i vår lägenhet och valt Tudor till kök & vardagsrum & Northern Mystic till sovrum. Till våra köksluckor kommer vi välja Elegant. Nu behöver jag lite hjälp att få inspiration till vilka färger jag ska välja till hall/entré & arbetsrum/gästrum som känns som en röd tråd till de andra färgerna men som kan få lov att bryta av lite och ge ett piggare uttryck. Hallen funderar jag på två färger, en till tak, snickerier & dörrar och en till väggar. Och i arbetsrum att tak & pax-garderobsväggen är samma

2026-09-22 08:41:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla kulörer. 

Om man ser en yta med en grå kulör och samtidigt se en annan yta med en beige kulör så kan den grå kulören upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".

LADY 1434 Elegant är en mörkgrå ton medan  0552 TUDOR har en lite rödare underton. När man ser dessa samtidigt så kan Elegant få ett grön-stick och  0552 TUDOR kan upplevas lite grårosa. Har du möjlighet att välja en annan kökslucka eller en annan ton till vägganra i kök/v-rum?

Ljusare neutrala kulörer som  0552 TUDOR är också lite extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. 

Återkom med ovan samt gärna vilken vit ton ni har på alla vita detaljer så hjälper jag dig gärna vidare sedan😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi har möjlighet att ändra köksluckorna - vill ha en djupare och mörkare färg. Det är grön marmor liknande sten på bänken och en mörk ekfärg på köksön. Därför tänkte jag först elegant kunde vara passande men tar gärna andra förslag 😊 Det är primärt hallen & arbetsrummet jag söker inspiration på, där har vi inga val just nu hur vi ska måla och komplettera mot Tudor. Hade gärna velat något kul som kontrast inte vitt

23/09/2026 17:31:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Allt hänger ihop. Du kommer att se in i köket från v-rum och hall och kulörerna behöver ha ungefär samma underton om de ska vara gråbeige.

Tudor är lite känslig för vilken vit ton man har på tex fönster, dörrar och lister. Kommer ni att måla om dessa detaljer? Om inte, så vore det toppen om du har möjlighet att se om de har en varmare eller mer kritvit vit ton?

Du får då ett finare resultat😉

Vilka färgkoder till köksluckorna kan du välja mellan?

Återkom så fortsätter vi😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, Tack för input! Detta ska bli kul att bolla fram :) Kan förtydliga, de bilder jag laddat upp är från prospektet innan vi fick tillträde och vi har svårt att hitta färgval till de rummen. Vi har målat golvlisterna i vardagsrum & kök (Tudor) & sovrum (där northern mystic är) med er klassiska vit. Just nu tycker jag det ser bra ut, är dock inte främmande för att måla in dörrfoder, fönsternischer och kringliggande snickerier i en annan kulör än "ljus vit". Tycker det känns spännande att våga ta ut svängarna på vissa detaljer. Vardagsrum & köksväggar ville jag hålla neutrala med Tudor då det blir rum som har mycket annat. Vi kan välja helt fritt bland färgkoder för köksluckorna då vi kommer lämna in befintliga för sprutlackering.

24/09/2026 12:50:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga om du kommer att måla om alla fönster, alla dörrar, lister? Om inte vilken färgkod är de mest lika av  1453 BOMULL,  1001 EGGVIT,  1624 LÄTTHET eller  9918 KLASSISK VIT. Det påverkar hur du kommer att uppleva resultatet.

Allt gott😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi har valt 9918 Klassisk vit på snickerier runt fönster, dörrar & lister. Vilken färg ska vi välja till köksluckorna tycker du? Vill ha ett förslag på väggfärg till hall & arbetsrum. Här vill jag även måla taket i en annan eller samma kulör

25/09/2026 11:10:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om även era fönster har  9918 KLASSISK VIT så kan  0552 TUDOR till snickerier och väggar i kök/v-rum. Köksluckor kan vara i  10429 DISKRET eller  10249 SOBER, om du vill ha mörka luckor.

Hall kan vara i  20362 PINK AMBIENCE eller  2087 ROMA och arbetsrum kan vara  2951 SOPHISTICATED RED eller  20162 MELLOW. Fortsätt med  0552 TUDOR på snickerierna.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Välkommen tillbaka för vidare hjälp😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tusen tack för detta! Gillade förslagen på köksluckorna :) Till hallen, detta är ett rum som saknar fönster och är en korridor. Tyckte om Roma men funderar på om den blir utan direkt soljus. Jag vill att hallen ska kännas pigg och ombonad samtidigt, och att färgvalen på väggar, snickerier & tak blir ett statement. Jag hade en tanke att måla tak, dörrar & snickerier i en och samma färg och väggarna i någon annan. Kanske Roma för snickerier, tak & dörrar? Vad hade du valt till väggarna då? Arbetsrummet, gillade Mellow och Sophiisticated Red - men samma logik här. Hellre leka med dessa nyanser för tak, snickerier och garderobsväggar men orolig om de blir för mörka att sitta i en hel dag då min partner jobbar 100% hemma och att rummet behöver fungera för digitala möten.

28/09/2026 11:33:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  20362 PINK AMBIENCE till väggarna i hallen och  2087 ROMA till tak och snickerier. I gästrummet  20256 BALMY PINK till väggarna och  20162 MELLOW,  2951 SOPHISTICATED RED eller  3343 DUSTY PURPLE till tak och snickerier.

Provmåla igen😉

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Fick inspiration av dina val och börjar luta åt något i stil med detta. Det gula till hallen och den andra bilden till arbetsrummet. Har ni några gula nyanser som passar mot Tudor? Och den andra bilden, vilka färger hade du valt då?

30/09/2026 07:24:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Gula toner kan få  0552 TUDOR att dra mot rosa men om du vill testa gult i taket i hallen så kika på en rödare gul som tex  1392 GUL ANTIK eller  11202 MILD OCHRE. Väggarna kan vara i  10290 SOFT TOUCH.

Kika sedan på  2149 KAFFE,  20145 WISDOM,  2951 SOPHISTICATED RED eller  2846 BORDEAUX till taket i gästrummet och  12083 DEVINE eller  20047 BLUSHING PEACH till väggarna.

Provmåla igen😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun