Jag ska måla om en halltrappa i sekelskifteshus

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Väggar och lister Kokos Jotun, tak Sjöbris från Jotun, dörrar antikvita

Jag ska måla om min halltrappa som jag tycker är för ljus eller bara lite tråkig kanske.. I taket har jag målat med Jotun Sjöbris, väggarna är målade i kulören Kokos. Golvet nästan vitt och trappen är ljusgrå och såg ut så när jag flyttade in. Jag vill måla om trappen i någon färg så den framträder men samtidigt harmoniserar med de andra färgerna.

2026-09-30 16:45:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  2993 KILIM,  20118 AMBER RED,  1939 SANDBEIGE,  1233 MOHAIR,  2951 SOPHISTICATED RED eller  20256 BALMY PINK till trappan.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, inklusive eventuella köksluckor och bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Stegen du kliver på i trappan målar du med Trestjerner Golvfärg.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun