Rådgivning färg badrum

Kategorier:

- Övrigt

Vi har lagt ett marmorgolv i vårt nya badrum, och jag var ute efter en krämfärgad fär gpå väggarna. Våra snickare målade badrummet i färgen Kokos men det blev inte alls bra (bifogar bilder). Jag har läst att man ska vara försiktig mot marmorn med dessa färger men hade ändå hopp om att det skulle bli bra. Det kommer att byggas in ett badkar i öppningen i samma carrara marmor. Vi har inte målat lister/foder ännu och har möjlighet att anpassa dessa. Jag söker en ljus färg (helst inte grå) som lyfter marmorn och ger det en varm lyxig känsla (har lite exempel). Kommoden hade vi tänkt anpassa efter de andra färgerna så där är vi flexibla också.

2026-10-02 08:39:11

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Marmor har en grå ton och den kan upplevas kallar och gråare om man har en varmare ton som tex  1931 KOKOS på väggarna. Det blir ofta bättre om även väggarna är grå, ihop med marmor, om de ska vara neutrala.

Ser att du inte vill ha grått men kika ändå på  1024 TIDLÖS om du har en varmare vit ton på dina fönster, dörrar och lister i din bostad. 

Om du i stället har en mer kritvit vit ton på fönster, dörrar och lister i din bostad, så kika på  1928 SOMMARSNÖ eller  1622 REFLEKTION.

Ljusare kulörer är lite extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. 

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med marmorn. Återkom med hur du upplevde kulörerna och gärna vilken vit ton dina fönster, dörrar och lister har så hjälper jag dig gärna vidare.

Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.

Välkommen tillbaka så hjälper jag dig vidare😊😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Tack snälla ska spana på dessa förslag. I helgen målades det en tredje gång och jag tycker kanske att det ser bättre ut? :)

05/10/2026 14:06:11

Svar från kulörrådgivaren:

Välkommen tillbaka så hjälper jag dig vidare😊😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun