Väggfärg i hall

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Mörkt trä.

Jag skulle vilja ha hjälp med en väggfärg till vår hall som går ihop fint med golvet, trappen och de mörka dörrarna. Paneltaket som ses på bilderna tänkte vi måla ljusare, antingen i vitt eller i väggfärgen. Det blir ganska mörk i hallen så vi vill ändå ha en ljus färg.

2026-10-12 14:28:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan😊😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Okej, här kommer lite kompletterande bilder.

15/10/2026 18:18:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  10290 SOFT TOUCH eller  12083 DEVINE till väggarna och  1519 VANILJ till taket. 

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, köksluckor och bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun