Måla furutrapp

Kategorier:

- Hall

Vi vill måla vår furutrapp i en blå färg, funderar på nordic breeze eller ocean air. Vi har Froströk på väggarna. Går dessa färger ihop?

2026-10-17 08:19:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  5452 NORDIC BREEZE,  6351 TENDER GREEN eller  5200 DUSKY BLUE till trappa, panel och räcke.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, inklusive eventuella köksluckor och bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Om du ska ta bort mattan på trappstegen och måla dessa så målar man stegen man går på med Trestjerner golvfärg.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, tack! Vi funderar också på att måla den grön. Vilka nyanser skulle passa då med Froströk? Pale Linden?

20/10/2026 12:20:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  8281 PALE LINDEN,  8302 LAGERTRÄD eller  8478 PALE GREEN. Provmåla igen😉

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun