Alternativ till väggfärg

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Ej bestämt. Vitt tak.

Hej! Jag har skandinaviskt ljus på väggarna och raw canvas på snickerier i vardagsrum och matsal som ligger bredvid köket. Dessa har solläge. Jag ska nu måla köket och har bestämt mig för att måla med humble yellow på luckorna. Jag provmålade skandinaviskt ljus på pärlsponten på väggarna men den blev för mörk i detta rum som är mörkare/inte lika mycket ljusinsläpp. Kan du ge förslag på några väggfärg till pärlsponten som kan passa?

2026-10-20 11:27:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  1625 SJÄL.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, köksluckor och bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Lycka till😊



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun