Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Jag älskar färgen Tudor och skulle vilja kombinera den med nån grön färg, inte för ljus grön utan mer åt det mörkar hållet. Sen även nån mauve/rost färgad färg som skulle gå bra ihop med Tudor? Eller något liknande? Mitt golv och lister är i ek med vita dörrar och fönsterkarmar. Har studien nu i min lägenhet och älskar den färgen, i sovrummet har jag green harmony vilken jag också älskar. Går dessa ihop? Eller har du nån annan bra kombo? Ny lägenhet så inga bilder än, mest frågor kring kulören. Kök och vardagsrum är i öppen planlösning, köksluckorna kommer göras om till en grön nyans i framtiden. Med vänlig hälsning Agneta
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra.
Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan😊
Hej och tack för återkopplingen. Här kommer en planlösning samt några bilder på hur det ser ut just nu. Det går en terrass runt hela lägenheten och vi har både dag och kvällssol. Dag & kvällssol mot kök och vardagsrum. ( vån 8) så mycket ljusinsläpp sovrum, vardagsrum och kök. Luckorna kommer lämnad in För ommålning men oklart i nuläget vilken färg men lutar åt grönt. Med vänlig hälsning, Agneta :)
Hej igen
Jag ser tyvärr inte din planlösning. Prova att ladda upp den igen. JPG, JPEG, PNG och GIF är format som brukar fungera. PDF-filer fungerar inte.
Har du redan målat med 0552 TUDOR? I vilket rum önskar du grönt?
Hej! Nu borde du se både planritning och bilder på lägenhet. Detta är lägenheten vi ska flytta in till och vill måla om. Har Tudor i min nuvarande lägenhet och älskar den MEN är öppen för andra färger. Det är en ljus lägenhet med terrass runt hela lägenheten. Hade velat h grönt i hallen och lite i vardagsrummet tillsamman men en annan färg till. Med vänlig hälsning, Agneta
Hej igen
Toppen, tack. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på 8469 GREEN LEAF eller 8494 ORGANIC GREEN till köksluckorna.
Om du har en varmare vit ton på dina fönster, dörrar och lister så kika på 10678 SPACE, 1024 TIDLÖS, 10679 WASHED LINEN eller 1391 LJUS ANTIKGRÅ till väggarna.
Om du i stället har en mer kritvit vit ton på fönster, dörrar och lister så kika på 1376 FROSTRÖK, 12314 GREY TOUCH, 0486 SILKE, 1016 BLEK SAND eller 1928 SOMMARSNÖ till väggarna i kök/v-rum.
0552 TUDOR kan dra mot grårosa ihop med gröna luckor men om du vill testa så blir Tudor bäst om man har kritvita vita detaljer.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.
LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.
För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.
När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Släta tak målas med LADY Perfection.
Välkommen tillbaka😊
https://www.jotun.com/se-se/decorative/how-to-guides/indoor/how-to-paint-kitchen
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vacker, matt och robust.
Helmatt elegans - vår mest robusta färg.
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak