Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Vit, osäker på vilken
Hej! Vi ska flytta in i ett radhus från 1931 och önskar hjälp med färgsättning/förslag på färgkoder för en enhetlig och härlig känsla i rummen på övervåningen - kök (norrläge), sovrum 1 (norrläge), stort vardagsrum (söderläge) + anslutande hall och sovrum 2 (söderläge). Vi vill gärna ha det så tidstypiskt som möjligt och kommer behålla det genomgående furugolvet och alla originalgarderober (vita) och detaljer. Samtidigt vill vi gärna våga färg i rummen, utan att förlora 30-talet. Vår nuvarande tanke är följande: - Behålla någon nyans av gult i köket (se bild). Köket ska göras om från grunden med specialgjorde funkisluckor/beslag på stomme från IKEA, så förslag på färg (någon nyans av varm vit) önskar även för köksluckorna. - Behålla den gröna tapeten (se bilder) i sovrum 2 i söderläge - Någon nyans av ljus persika (något liknande er senses eller blushing peach) i sovrum 1 i norrläge - Någon nyans av greige/gråvitt i vardagsrum samt anslutande hall. Samtliga dörrar är vita i original. Vad hade ni rekommenderat?
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Om köksluckorna ska vara vita så blir det finast om de har samma vita ton som ni har på övriga vita detaljer som tex tak, fönster, dörrar och lister, om inte även alla dessa detaljer i bostaden ska målas.
Ljusare kulörer är extra känsliga för vilken vit ton man har på detaljerna och påverkar vad som blir fint på väggarna. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit man har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer.
Återkom med ovan så hjälper jag dig gärna vidare😊