Jag skulle önska få förslag på färger till hela huset. Väggfärg, listfärg och färg till köksluckor och trapp

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

- Kontor

Vill som sagt måla om allt så tänker inte att tidigare kulörer behövs. Bor i ett sekelskiftes hur med mycket ljusinsläpp. Och vill nu måla om väggar, lister, dörrar, köksluckor och trapp. Vill att det ska vara varmt och ”jordigt”. Skickar bild på planlösning. I hallen nere skulle jag vilja göra bröstpanel med speglar i lister på lite mer än halva väggen, där även en garderob som målas från vägg till tak i samma färg. På detta skulle jag vilja ha nån varm skön mörkgrön färg. På väggarna ovanför någon beige varmton som funkar till. Den gröna kullören följer sedan med på bröstpanel i trappen på själva trappen, köksluckor och kommod i badrum. Den beiga färgen följer med i kök/vardagsrum nere samt över bröstpanel i trappuppgång och i hallen uppe. På övervåningen är tjejernas rum (11 och 13 år) och dom vill ha någon rosa nyans på sitt rum, funderar på hela rummet eller kanske som nån fondvägg med nån annan fin färg till. Och sen kommer vardagsrummet uppe och vårt sovrum och där förundersökningen jag på nån varm grön färg alternativt alternativt nån mörkare beige/brun eller beig/brun/teracotta nyans. Kanske fånga upp denna färg nere i det lilla gästrummet. Vill att färgerna ska kännas varma och funka ihop och gärna funka över tid, och även förslag på listfärg och dörrfärg. Tacksam för hjälp att få upp allt detta.

2026-10-31 14:31:22

Kommentar

Väggarna med små sträck är rivna och på övervåningen är det snedtak.

31/10/2026 14:36:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Börja med att hitta en fin grön ton som fungerar  i er miljö. Kika tex på  8494 ORGANIC GREEN,  8493 GREEN TEA eller  8575 NATURAL GREEN till köksluckor, panel mm. Väggar kan vara i  12313 SOFT DUNES,  11363 NOSTALGIC WHISPER eller  1519 VANILJ till övriga väggar i kök/matsal/hall och v-rum.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet och se hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med angränsande rum, bänkskivor, golv mm för att få en känsla för hur kulörerna fungerar med befintlig färgskala. Återkom med hur  du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum och snickerier.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vår absolut mattaste färg. Den ger ett djupt och vackert uttryck med en helt matt yta, fri från reflektion.

LADY Embrace är ett bra val till enklare rum och projekt, den ger vackra, matta väggar med god täckförmåga och enkel applicering.

För vackra, matta och slitstarka väggar passar LADY New Era bra. Den ger ett vackert, matt och robust resultat och är mycket slitstark, fläckavvisande och tvättbar – ett bra val när du vill kombinera ett elegant uttryck med god tålighet.

När du inte vill kompromissa rekommenderar vi LADY Iconic, det bästa av två världar. Det är en robust väggfärg med extremt slitstarka och fläckavvisande egenskaper, utvecklad för att tåla vardagens påfrestningar. Samtidigt ger den ett helmatt vackert och lyxigt resultat och är ett perfekt val exempelvis i hall, kök och andra ytor där väggarna utsätts för mycket slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Släta tak målas med LADY Perfection.

Välkommen tillbaka😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun