Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Vanlig vit takfärg i köket
Vi ska renovera vårt kök som har fönster mot syd/sydöst. Utanför finns en hall, och i anslutning till den vardagsrum med trappa upp till övervåningen. Bilder på befintligt kök, hall och vardagsrum finns bifogade. Det enda som kommer att vara kvar i köket efter renoveringen av det som syns på bilderna är den platsbyggda bänken under fönstret som ev kan målas i en passande färg. Kökets planering liknar den nuvarande. Ev kommer vi även sätta upp en ny bröstpanel som målas i någon färg. Underskåpen kommer att vara med luckor från Picky living i en varm brunbetsad ek (vg se bifogad bild) i japandistil och överskåpens luckor är släta MDF i någon färg med ekknoppar. Bänkskiva i stenkomposit från IKEA i ljusgrå betongstil och kakel från H&E Smith/Byggfabriken i färgen Primrose(bild). Golvet är ekgolv, Authentic creme oak från Meister (bild). Vi tycker generellt om färg och är inte så mycket för kalla och avskalade kök. Vi vill att köket ska kännas välkomnande och varmt men inte vara för brokigt. Vi skulle även vilja måla utsidan av köksväggarna (mot hall och vardagsrum) i samma färg som något i köket - även om det kan vara en ljusare nyans. Den färgen skulle kunna vara på dörrlisterna mellan kök och hall och binda ihop kökets utsida men insidan, Vi har tittat på Slate lavender för skåpsluckor men tycker den känns lite mörk. Vi provade en mindre svart och något rödare nyans av lila men är rädda att det blir lite för mycket barnrumskänsla. Vi gillar också Pink ambience för skåpsluckor. Vi önskar råd om kulörer till: 1. Luckor till överskåp 2. Köksväggar i passande ljus kulör 3. Ev bröstpanel 4. Utsida köksväggar inkl dörrlister mellan hall och kök (OBS! Väggfärgen på motsatt vägg i hallen är i nuläget delvis i en ljusgul nyans men kan målas om i passande färg) 5. Platsbyggd bänk och fönsterlister i köket. Stort tack för hjälpen!
Bilder på kaklet och bänkskivan
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en enklare planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra.
Återkom med detta samt gärna färgkoden på dina köksluckor eller om du har en bild på dessa där man tydligt ser kulören så fortsätter vi sedan😊